• Yakın Doğu Koleji Öğrencilerinin Çanakkale ve İstanbul Çıkarması

  Yakın Doğu Koleji Öğrencilerinin Çanakkale ve İstanbul Çıkarması

  Yakın Doğu Koleji öğrencileri Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin organizasyonu ve yardımları kapsamında 3 günlük Çanakkale ve İstanbul gezisine katıldılar.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDK öğretmenlerinden Hüseyin TUFAN, Mete ÖZSEZER, Sultan FERSAN, Faika KAİDE, Bahar ÖZADA ve Saniye FINDIK ve beraberindeki 39 öğrencinin katıldığı gezide, öğrenciler Çanakkale’nin tarihi dokusu ve tarihteki önemi ile İstanbul’un tarihi simgelerini görme fırsatı buldukları belirtildi.

  Gelecek Nesiller Tarihle Buluşturuldu

  Destanların adı olan Çanakkale’den başlayan gezinin ilk gününde öğrenciler, Çimenlik Kalesi ve Aynalı Çarşı’yı ziyaret etti. Çanakkale’nin tarihi dokusu hakkında bilgi alan kafile, 2. gün Çanakkale bölgesine ait Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı ve Mecidiye Tabyası, Doğanlı Dere Hastane Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Şehitliği, Ertuğrul Koyu, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ni gezerek  Çanakkale Savaşları hakkında detaylı bilgi aldılar.

  Yakın Doğu Koleji Öğrencilerinin Çanakkale ve İstanbul Çıkarması

  Öğrenciler Tarihi Yerinde Yaşadılar…

  Yakın Doğu Koleji Tarih Kulübü sorumlu öğretmenleri gezi ile ilgili yaptıkları açıklamada, Çanakkale gezisinin hem öğrenciler hem de kendileri için unutulmaz anıları ve heyecanları barındıran bir gezi olduğunu, öğrencilerin gördükleri tarihi yapılar karşısında oldukça etkilenerek  Çanakkale ruhuna şahit olma fırsatı buldukları için de oldukça mutlu olduklarını ifade etti.

  Öğretmenler, öğrencilerin tarih derslerinde sürekli anlatılan, üzerine yazılar yazdırılan, zaman zaman ödev olarak verilen Çanakkale’yi bizzat yaşamalarının  onlar için çok farklı bir deneyim olduğunu belirterek, kendilerine  bu fırsatı veren Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine de sonsuz şükranlarını sundular.

  İstanbul’un Simgelerini Gezdiler…

  Yakın Doğu Koleji öğrencileri gezinin 3. günü  İstanbul’a geçerek Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Türk İslam Bilim Müzesini gezdiler.

  Yakın Doğu Koleji Öğrencilerinin Çanakkale ve İstanbul Çıkarması

  Öğrenciler ve Veliler Geziden Memnun Kaldı

  Destanların yazıldığı Çanakkale’yi gezerek ruhunu yaşayan öğrenciler vatan sevgisini, birlik ve beraberlik duygularını en yoğun bir şekilde yaşayıp hissettikleri geziden ve aldıkları bilgiler ışığında çok etkilendiklerini belirttiler.

  Öğrenci velileri de, çocuklarının Çanakkale Savaşlarının yaşandığı toprakları görmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek Okul İdaresine teşekkür ettiler.

© Copyright 2018 | Near East Technology