• Yakın Doğu Koleji’nin Çanakkale Milli Mücadele Gezisi

  Yakın Doğu Koleji Öğrencileri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen Çanakkale Milli Mücadele Kampı ve gezi programına katıldı.

  Çanakkale şehitlerinin bıraktığı milli mücadele mirasının yerinde incelenip, öğrencilerin tarihi duyguyu yerinde yaşamaları vesilesiyle gidilen Milli Mücadele Kampına, Yakın Doğu Koleji 12. dönem grubu olarak toplamda 20 öğretmen ve 150 öğrenciyle katıldı.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan ortaöğretim okulları arasında öğretmen ve öğrenci iştiraki konusunda en kalabalık kafileyle geziye katılan Yakın Doğu Kafilesi, Çanakkale Eceabat Konukevi’nde 4 gün boyunca misafir edildi.

  Müze ve Şehitlikleri Ziyaret Ettiler… Aktivite Yaptılar…
  Sıcakkanlı ve misafirperver bir şeklide karşılanan Yakın Doğu Koleji öğretmen ve öğrencileri gezi programı doğrultusunda Çanakkale ve Gelibolu Yarımadasındaki şehitlik ve müzeleri gezerek tarih bilinçlerini artırdı.

  Gezinin ilk gününde öğrenciler, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı kamp liderleri eşliğinde kamp alanında futbol, voleybol, masa tenisi, langırt, okçuluk, badminton ve kitap okuma gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiler.

  Çanakkale Ruhunu Yaşadılar…
  Gezinin ikinci gününde, Çanakkale tanıtım Merkezi’ne gidilerek similatör-similasyon gösterileriyle öğretmen ve öğrencilere Çanakkale ruhu görsel ve işitsel materyallerle anlatıldı. Öğrenciler ne kadar zor şartlarda Çanakkale’de düşmana karşı mücadele edildiğini, savaşın zorluklarını, insanların ne durumda yaşadıklarını tanıklık ederken, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan ve millet sevgisini” bir kez daha pekiştirdi.

  Tarihi Gelibolu Yarımadası Şehitliği içerisinde yer alan 57. Alay Şehitliği, Conkbayır Bölgesi, Kilitbahir Kaleleri, Kanuni Kulesi, Namazgah Tabyası, Seyid Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği, Soğanlıdere, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, ( Anıt) Yahya Çavuş Şehitliği’ni gezen öğrencilere bilgiler verildi.

  Gelibolu Yarımadası’nın Tarihi ve Kültürel Yerlerini Gezdiler…
  Kampın üçüncü günü, Troia (Truva) Ören Yeri, Bahremkale, Assos Antik kent gibi tarihi ve kültürel yerler hakkında bilgilendirilen kafile, gezinin son gününde Gelibolu yarımadasına tur gerçekleştirdi. Gelibolu Mevlevihanesi, Bayraklı Dede Türbesi ve Namık Kemal’in mezarını ziyaret eden Yakın Doğulular ardından şehir merkezinde Çimenlik Kalesi, Nusret Mayın Gemisi, Aynalı Çarşı, Truva Atı gibi tarihi ve kültürel yerlere giderek hem eğlendiler hem de önemli bilgiler edindiler. Kamp programı çerçevesinde Çanakkale temalı tiyatro gösterisi de yapıldı.

  Milli Eğitim Bakanı Berova’da Geziye Katıldı…
  Kampın son günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Özdemir BEROVA, öğrencileri misafir eden yetkililere teşekkür etmek adına Çanakkale’yi ziyaret ederek öğrencilerin kampına katıldı. Aynı zamanda Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Dr. Firuz ERDİL de kafiileye bir ziyaret gerçekleştirerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne saygı ve selamlarını iletti.

  Gezi Hafızalara Kazındı…
  Dört günlük Milli Mücadele Çanakkale kampı ve gezi programının çok verimli geçtiğini, tarihsel ve kültürel mekanları gezerken empati duygusuyla yaşananları çok daha iyi anlamlandırdıklarını ifade eden Yakın Doğu Koleji öğrencileri hayatları boyunca unutamayacakları nitelikte bir gezi olduğunu belirttiler.

© Copyright 2018 | Near East Technology