• Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma Kulübü Öğrencileri Tarihi Mekanları Gezdi


  Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma Kulübü öğrencileri, sorumlu öğretmenleri ile birlikte Büyük Han, Kumarcılar Han’ı ve Kurt Baba Türbesi’ni ziyaret etti.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, öğrencilerin tarih alanında bilgi birikimlerini geliştirip çevresine duyarlı bireyler olarak yetişmelerini desteklemeyi amaçlayan Gözlem ve Araştırma Kulübü’nün düzenlediği gezide öğrencilere, ülkemizin önemli tarihi mekanları hakkında bilgiler verildiği belirtildi.

  Büyük Han ve Kumarcılar Hanı’nın Tarihini Öğrendiler…
  İlk olarak Büyük Han’ı ziyaret eden öğrenciler, Büyük Han’ın, Osmanlı’nın Kıbrıs adasını fethetmesinin ardından Muzaffer Paşa tarafından 1572’de yaptırıldığını öğrendi. Geziye katılan sorumlu tarih öğretmenleri tarafından öğrencilere, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’da bulunan Koza Hanı örnek alınarak yapılan Büyük Han’ın,  alt kısmının genellikle hayvanlarının barınmaları için kullanılırken üst odalarında konaklama amaçlı kullanıldığını, İngiliz sömürge yönetiminin Büyük Han’ı belli bir süre hapishane olarak kullandığını sonrasında ise kimsesizlerin barınmak için kullandığı bir yer olduğunu anlattılar.  Öğrenciler, Büyük Han’ın 2002 yılında restore edilerek kültür sanat merkezi olarak günümüzde işlev gördüğü bilgisini de aldılar.

  Büyük Han’ın ardından Kumarcılar Hanı’nı ziyaret eden öğrenciler, Kumarcılar Hanı’nın yapılış tarihinin tam belli olmamakla birlikte mimarı yapısının özelliklerinden dolayı 17. yüzyılda yapıldığının düşünülmekte olduğunu öğrendiler. Burada öğrencilere, Kumarcılar Hanı’nın kesme taştan yapılmış şekil itibariyle Büyük Han’ın küçük bir örneğini teşkil ettiğini ve farklı dönemlerde Kumarcılar, Hımarcılar ve Çalgıcılar Hanı olarak birçok isimle anıldığı, restorasyon sonrasında Kumarcılar Hanı’nın da 2016 yılından itibaren kültür sanat merkezi olarak kullanılmaya başladığı anlatıldı.


  Kurt Baba Türbesi’ni Ziyaret Ettiler…
  Son olarak Kurt Baba Türbesi’ni ziyaret eden öğrenciler türbenin, Üçler Türbesi olarak da isimlendirildiğini bunun nedeninin türbede üç mezarın bulunmasından dolayı olduğu öğrendi. Bu mezarların da Lefkoşa’daki birçok türbe veya adak yeri gibi fetih esnasında şehit düşen Osmanlı (Türk) askerlerine ait olduğu ifade edildi.

  Kulüp öğrencileri gezi sonrası kültürel mirasları tanıma ve sahip çıkma adına çok faydalı bir gezi olduğunu söylediler.

© Copyright 2018 | Near East Technology