• Yakın Doğu Koleji Öğrencileri Kadın Sığınma Evi Hakkında Bilgiler Aldı…


  Yakın Doğu Koleji Felsefe Kulübü ve Sosyal Sorumluluk Kulübü öğrencileri, Lefkoşa Türk Belediyesini ziyaret ederek, belediye bünyesinde hizmet veren Kadın Sığınma Evi hakkında bilgiler aldılar.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, kulüp öğrencileri, ülkemizdeki kadınların yaşadıkları sıkıntılar, Kadın Sığınma Evine nasıl müracaat edildiği, koruma sürecinin yasal boyutları ve kadınlara verilen hizmetlerin neler olduğu gibi sorular sorarak ekipteki görevlilerden kurumun varlığı ve işleyişi ile ilgili geniş bilgiye sahip olduları belirtildi.

  Yakın Doğu Koleji kulüp öğrencilerine verilen bilgide yetkililer; kadın sığınma evlerinin, aileleri, partnerleri, yakın akrabaları tarafından tehdit edilen ya da şiddete maruz kalan tüm kadınların varsa çocukları ile birlikte kalabilecekleri yerler olduğunu anlattılar.


  Kadın Sığınma Evlerinin Önemi Anlatıldı
  Öğrencilere, Kadın Sığınma Evleri’nin, öncelikle kadına yönelik her türlü şiddetin önlenebilmesi için önemli olduğunu ve şiddetin yarattığı sonuçları da ortadan kaldıracağı gibi, mağdurların can güvenliğinin sağlanması için de oldukça önemli olduğunu ifade edildi.

  Kadın Sığınma Evlerinin varlığının önemine vurgu yapılan ziyarette, öğrencilere bu evlerin kadınların kendini orada güvende hissetmesini sağlarken, bir yandan da toplumun aile içi şiddete olan bakış açısının değişmesini etkilediğini, kadınlar bu evlerde rehabilite edilerek hayatlarına yeniden, daha sağlıklı başladığı da aktarıldı.

  Şiddete Karşı Eğitim Farkındalığına Dikkat Çektiler
  Yakın Doğu Koleji Öğrencileri de yaptıkları ziyarete ilişkin olarak, tüm dünyada yaşanan şiddet olaylarının önlenmesinin ancak eğitimle sağlanacağını, şiddetin son bulması için sosyal sorumluluk projelerine destek olmanın ve farkındalık yaratmanın önemine değindiler.

© Copyright 2019 | Near East Technology