• Yakın Doğu Koleji Öğrencileri Davranışlarda Aile ve Çevre Faktörü Konulu Münazara Yaptı…


  Yakın Doğu Koleji Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Münazara Kulübü 2017-2018 eğitim-öğretim yılının son münazara etkinliğini “Kişinin davranışlarında aile faktörü mü yoksa çevre faktörü mü etkilidir?” konusunda gerçekleştirdi.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, iki gruptan oluşan takımların görüşlerini kıyasıya yarıştırdığı etkinlikte, 11 E sınıfından Simay Kara, Fidan Doruk, Verda Akalpler; “Kişinin davranışlarında aile faktörü etkilidir” tezini savunurken, 11 Y sınıfından Lâl Sezin Bingül, 12 Y sınıfından Merve Kahya ve 12 E sınıfından Süleyman Gündüz ise “Kişinin davranışlarında çevre faktörü etkilidir” antitezini savundular. İki grubunda konuşmalarını etkili görseller ve videolarla destekleyip, güçlü savunmalar yaptığı münazara izleyicilerin beğenisini kazandı.

  Felsefe Grubu öğretmenlerinden Müge Kutgüner, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden Hatice Şenbülbül ve Tarih öğretmenlerinden Ayşe Altun’nun yer aldığı Jüri değerlendirmesi sonucunda, Lâl Sezin Bingül, Süleyman Gündüze Merve Kahya’nın savunduğu “Kişinin davranışlarında çevre faktörü etkilidir” görüşü kazandı.


  Tartışma Kültürü ve İfade Yetenekleri Gelişmiş Bireyler Yetiştirilmek Hedefleniyor…
  Etkinlikle ilgili olarak kazanıp kaybetmenin önemli olmadığını ifade eden kulüp öğretmenleri, Münazara Kulübü olarak öncelikli amaçlarının, Türkçeyi iyi, doğru ve etkili bir biçimde kullanabilen, çok boyutlu, zengin bir çerçevede değerlendirebilme yeteneğine sahip, tartışma kültürünü geliştirmiş, araştıran, sorgulayan, düşünen kişiler yetiştirmek olduğunu söylediler.

  Bunun yanı sıra münazaracıların seri düşünüp, fikirlerini etkileyici şekilde topluluk önünde ifade etme yeteneklerini geliştirmelerinin de hedeflendiği kulübün amacına bu sene de ulaştığını ifade eden öğretmenler, yalnızca akademik başarılar değil çok yönlü insan yetiştirmenin hedeflendiği Yakın Doğu Kolejinde öğrencilerin bu tür faaliyetlere ilgili olmasının da kendilerini mutlu ettiğini belirttiler.

© Copyright 2019 | Near East Technology