• Yakın Doğu Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu…

  Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yıl dönümü Yakın Doğu Kolejinde düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı.

  Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, Yakın Doğu Koleji 6. ve 7. sınıflar binası ile GCE binasında, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama etkinlilerinde tarih öğretmenlerinden Kezban Demirelişçi “Cumhuriyet” adlı bir konuşma yaptı.

  Demirelişçi konuşmasında Cumhuriyetin Türk insanının ufkunu açan, yaratıcı gücünü ortaya çıkaran, modern dünyanın kavram ve değerleriyle tanıştıran bir rejim olduğunu vurgulayarak, cumhuriyetin demokrasiyi geliştiren en iyi sistem olduğunu belirtti.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlü bir lider olduğunu anlatan Demirelişçi, “Gençliğe Hitabe’de; cumhuriyetimizi yıkmak, ülkemizi bölüp parçalamak için faaliyet gösterebilecek iç ve dış düşmanlardan söz ederek, hangi şartta olursak olalım bu duruma karşı koymak için elimizden geleni tereddüt etmeden yapmamız gerektiğini belirtmiştir” dedi. Kezban Demirelişçi, Cumhuriyeti kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını anarak şehit ile gazilere saygı ve minnet ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

  Günün anlam ve önemini açıklayan konuşmanın ardından öğrencilerin seslendirdiği “ 29 Ekim” isimli oratoryo okundu. İzleyenlerin büyük beğenisini alan oratoryonun ardından okul korosunun seslendirdiği marşlar okundu. Tören sonunda coşkuyla okunan İzmir Marşı sırasında Atatürk resminin açılması törende duygusal anların yaşanmasını sağladı.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Yakın Doğu Kolejinde kompozisyon, şiir ve pano yarışmaları da düzenlenecek.

© Copyright 2019 | Near East Technology