• Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma Kulübü Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üye Ofisini Ziyaret Etti…


    Öğrencilerin toplumsal hayata, sorunların çözümüne yerel düzeyde katılımına ve yöneltici projeler hazırlamaya özendirilmesine, tarih alanında bilgi birikimlerini geliştirip çevresine duyarlı bireyler olarak yetişmelerini desteklemek amacıyla faaliyet gösteren Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma Kulübü öğrencileri Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üye Ofisini ziyaret etti.

    Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Ofisi’nde görevli  Arkeolog Demet Karşılı ile Genetik Uzmanı Gülbanu Gökbulut, öğrencilere kayıp şahıslar komitesinin tarihçesi hakkında bilgi vererek, kayıplar, aileleri ve yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptılar.

    Kıbrıs’ta 1963-1974 mücadele yılları esnasında kaybolan Türk ve Rum vatandaşlara nasıl ulaşıldığını, bulunan kemiklerin hangi aşamalardan geçip kimliklerinin belirlendiği öğrencilere aktarıldı.

    Gözlem gezisi ile ilgili konuşan Yakın Doğu Koleji Müdürü Asım İdris, Kıbrıs’ta iki farklı etnik kökene sahip toplum yaşadığını dolayısıyla her ne kadar farklı dil, din ve inanca sahip olsalar da acı ve mutluluğun her zaman aynı olduğunu belirtti. Okul Müdürü İdris, öğrenciler için çok faydalı bir gözlem ve inceleme gezisi olduğunu vurguladı.

© Copyright 2019 | Near East Technology