• Yakın Doğu Koleji Öğrencileri Ruh Sağlığı Konusunda Bilinçlendiler…


    Yakın Doğu Kolejinde öğrencilerde yaşamı felsefi bir boyutta düşünmek, felsefi algıyı geliştirebilmek, bireysel, toplumsal ve küresel konular üzerinde farklı bakış açıları oluşturabilmek amacıyla kurulan Düşünce Kulübü öğrencileri, Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyaret etti.

    Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, düşünme, düşünce yolları geliştirebilme öğretisini kazanma, bu yolla yaşama ve olaylara farklı noktadan bakabilme ilkesiyle çalışmalarına başlayan kulüp öğrencileri, Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgül tarafından makamında kabul edilerek hastane ve hastalar hakkında bilgiler aldı.

    Hastanede 98 hastanın yatılı tedavi görmekte olduğunu, bunlardan üçte ikisinin kronik hasta, üçte birinin ise akut hastalar olduğunu öğrencilere aktaran Dr. Akbirgül, ayrıca toplumun akıl hastalarına karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini, iyi durumdaki hastaların kapalı bir ortamda değil de toplumdan koparılmadan tedavilerinin sürdürülmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.


    Öğrenciler, daha sonra sürekli yatılı tedavi gören kronik hastalardan oluşan erkek ve kadın koğuşlarını ziyaret ederek kulübün başlattığı kampanya ile toplanan kışlık kıyafetleri yetkililere teslim ettiler. Kulüp öğrencileri, hastaların gün içinde aktif olarak ortak zaman geçirdikleri, bir şeyler ürettikleri sanat atölyesini ve burada yapılan ürünleri de inceleme fırsatı buldular.

© Copyright 2019 | Near East Technology