İngilizce

2014-2015 Akademik Yılı Etkinlikleri

İngilizce Bölümümüzün “Ülkeler” Konulu Genel Kültür Yarışması

Kolejimiz İngilizce Bölümü geçtiğimiz günlerde 11 ÖSS sınıfları arasında “Ülkeler” konulu “General Knowledge English Quiz” yarışması düzenledi.

Yarışmada öğrenciler Türkiye, Avusturalya ve Hindistan’a ait genel kültür sorularına cevap verdiler. Yarışma, Mert Mevlütoğlu, İmren Eymen, Mehmet Doğan Melemez, Arda Aner ve Yasemin Nur Eroğlu’nun oluşturduğu grubun birinci gelmesiyle sona erdi.

Hem eğlenip hem de öğrenerek gerçekleşen yarışmanın çalışma safhası öğrencilerimizin kendini ifade etme, İngilizce bilgisini kullanabilme, bilgiyi kullanma, İngilizce kelime hazinesini geliştirme, grup çalışması yapabilme ve özgüven konularında kendilerini geliştirdikleri bir çalışma olmuştur.

Yakın Doğu Koleji’nde Time Capsule (Zaman Kapsülü) Etkinliği Gerçekleştirildi

Yakın Doğu Koleji Ortaokul İngilizce Bölümü tarafindan Time Capsule etkinliği düzenlendi.
6. sınıf ögrencilerine yönelik düzenlenen etkinlikte, kişisel bilgilere yönelik sorular içeren formlar ögrenciler tarafından doldurulup onlar icin önemli ve özel olan eşyalarla birlikte plastik dosyalara konuldu.
Bu özel ve önemli şeyler; en sevdikleri kişisel eşya, en sevdikleri kişi veya kişilerin fotoğrafı,
en sevdikleri yerin fotoğrafı, arkadaşlarıyla bir fotoğraf, en sevdikleri sanatçının veya futbolcunun posteri, bozuk para ve bu yıl ilk yazdıkları İngilizce kompozisyonlar oldu.

İngilizce öğretmenleri Jülide Çobanoğulları ve Şerife Arkan tarafından teslim alınan dosyalar kariyer derslerinde ders ögretmeni Hidayet Şentut Demirpençe eşliğinde geri dönüşüm yoluyla ögrenciler tarafından hazırlanan kutulara konulup özel olarak hazırlanan odaya törenle yerleştirildi. Hazırlanan dosyalar öğrencilerin lise mezuniyet töreninde teslim edilecek.

YAKIN DOĞU KOLEJİNDE RECYCLE DAY (GERİ DÖNÜŞÜM GÜNÜ) ETKİNLİĞİ

Yakın Doğu Koleji akademik, kültürel ve sportif alanlarda göstermiş olduğu titizliğinin yanında çevre bilincine sahip öğrenciler yetiştirmenin de önemini, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Recycle Day ( Geri Dönüşüm Günü) etkinliğiyle bir kez daha vurguladı.

Yakın Doğu Koleji Ortaokul İngilizce Bölümünün düzenlemiş olduğu etkinlikte öğrenciler, kullanılan plastik şişeler, karton kutular, kağıtlar ve içecek kutuları gibi atıkları yeniden kullanılabilir hale getirerek okul binasında sergilediler ve ardından da geri dönüşüm ve yeniden kullanımın önemini belirtmek adına öğrencilerden bazıları konu ile ilgili konuşma yaptılar.

Etkinliğin sonunda ,Yakın Doğu Koleji idaresi, geri dönüşüm ve çevresel atıkların kazanılması konusunda öğrencilerini bilgilendirirken,yaşamımız içerisinde tükettiğimiz birçok şeyin devamlılığının sağlanması ve yok olmaması için tekrar kullanabilme sürecine dahil edilebilmesinin önemini belirtti.

Yakın Doğu Koleji’nde İngilizce Öğretmenlerine Yönelik Seminer Düzenlendi

Yakın Doğu Koleji , Deniz Plaza işbirliği ile İngilizce öğretmenlerine, “Etkili Okuma Nasıl Gerçekleştirilir?” konulu seminer düzenledi.

Teaching Trainer (Öğretmen eğitmeni) Teressa Doğuelli tarafından gerçekleşen seminerde İngilizce öğretmenlerine “Teaching Effective Reading Skills” ( Etkili Okuma Becerisi Nasıl Geliştirilir?)konusuyla ilgii öğretim teknikleri verildi.

6. ve 7. sınıflar binasında gerçekleşen seminere Ortaokul, Öss ve Gce binası İngilizce öğretmenleri katıldı.

Üçüncüsü düzenlenen seminerin düzenli olarak devam edeceğini vurgulayan İngilzce Bölüm Başkanı Lesley Hakseven, yeni öğretim tekniklerini takip etmek açısından bu tür seminerlerin öğretmenlere yararlı olduğunu belirtirken ingilizce öğretmenlerinin de seminerlere yoğun ilgilerinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Öğretmenlerin sorularından son derece keyif aldığını belirten Teressa Doğuelli, seminerin bitiminde Yakın Doğu Koleji İngilizce bölümüne teşekkür etti.

KKTC OKULLARI ARASINDA BİR İLK: “NEC SPEAKERS’ CORNER”

Yakın Doğu Koleji eğitimde, kültürel faaliyetlerde ve sportif başarılarda her zaman ilk olmayı başarmış ve kendisini kanıtlamıştır. Bu ilklerden birini de 06.11.2014 Perşembe günü Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü öğretmenleri ile 6. ve 7. sınıf öğrencileri gerçekleştirdi.

Öğrencilerin kendilerini daha rahat ifade edebilme ve düşüncelerini özgürce belirtmeleri için “NEC SPEAKERS’ CORNER” adında bir kürsü oluşturuldu. İngilizce Bölüm Başkanı Lesley Hakseven, kürsü kurmaktaki amaçlarının, öğrencilerin istek ve eleştirilerini İngilizce olarak ifade edebilme , toplum önünde daha rahat konuşmalarını sağlama ve bu istek ve eleştirilerin okul idaresi tarafından değerlendirilmesi olduğunu belirtti. Böylelikle öğrencilerin öz güvenleri artacak ve dillerini geliştirme fırsatı bulacaklardır.

Düşünce ve tasarımı İngilizce öğretmeni Gülten Sert Göker’e ait olan kürsünün açılışı Okul Müdürü Işılay Arkan, 6. ve7. sınıflar Müdür Muavini Ömer Özkan ve Müdür Muavini İngilizce Bölüm Başkanı Lesley Hakseven tarafından gerçekleştirildi

KKTC okulları arasında bir ilk olarak uygulamaya konan faaliyet , öğrenciler arasında da çok olumlu karşılanmış ve kendilerini ifade edebilecekleri böylesine güzel, demokratik bir ortam buldukları için de memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.

YDK’de Anti- Bullying Day

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü zorbalığa karşı ögrencilerini bilgilendirmek ve öğrenciler arasında farkındalık yaratmak amacı ile “Zorbalığa Hayır!, Anti- Bullying Day” etkinligi düzenledi. İngilizce öğretmenlerinden Feride Bağzıbağlı Sazlık, Melin Ergen ve Emine Güçveren Bekçi’nin organizasyonluğunda gerçekleşen etkinlikte gūnūn anlam ve önemini vurgulamak amacı ile gönüllü öğrenciler tarafından “Zorbalık Nedir? Nasıl bir duygudur? Zorbalığa karşı neler yapılması gerektiği” anlatılıp çeşitli sloganlar okunmuştur.

Etkinlikte yer alan gösterilerin yanı sıra derslerde de internetten gerçek hikayeler alınıp öğretmen ve öğrenciler arasında tartışılmıştır. Tüm öğrenci ve öğretmenlerin mavi ve pembe kıyafetler giyerek katıldığı bu etkinlik sonunda el ele tutuşarak barışın simgesi fotoğraflandırılmıştır.

YAKIN DOĞU KOLEJİ’NDE CARETTA CARETTA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Yakın Doğu Koleji, akademik ve sportif başarılarda olduğu kadar öğrencilerinde çevre bilinci oluşturmak konusunda da faaliyet göstermeye devam ediyor. Bu bağlamda Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü, ülkemizde de yoğun ilgi duyulan ve nesli tükenmekte olduğu için koruma altında olan Caretta Carettalar hakkında 12. sınıf GCE öğrencilerine seminer düzenledi.

Denizaltı Koruma Proje Müdürü Robin Snape tarafından gerçekleştirilen seminerde Caretta Carettaların yumurtlamaları, beslenmeleri ve yaşayışları ile ilgili bilgi verildi. Sekiz yıldır bu alanda çalışmalar yapan Robin Snape, öğrencilerin yoğun ilgisi ve sordukları sorularla keyifli bir seminer gerçekleştirdiğini vurguladı.

New Page 1

FLYERS SONUÇLARI

İsimler: Okuma & Yazma Dinleme Konuşma
BEYZA OZ 5 5 5
BERTUG
MANAVOGLU
5 5 5
IRMAK YAMAK 5 5 5
EDA
KOSEOGLU
5 5 5
SEVKET
HANCERLI
4 5 5
KAAN MUSLU
CAGA
4 5 5
DOGA DENIZ 4 5 5
DOGUKAN
CARDAK
3 5 5
BURCU PASA 3 5 5
AHMET OZKAMALI 3 5 5
BARIS OZEN 3 5 5
CEYDA
ALEMDAR
3 4 5
BERKIYE
KEYFIALA
2 5 5
SULE S.
SUKUROGLU
2 5 5
HUSEYIN
KUCUK
2 4 5


KET SONUÇLARI

 1. NİLSU DOĞA TAŞCIOGLU – ÇOK İYİ
 2. DİLARA ÇAĞA – ÇOK İYİ
 3. ZEYNEP EKİN YAYCI – ÇOK İYİ
 4. DOĞA KASAPOĞLU – ÇOK İYİ
 5. HÜSEYİN KUNT – ÇOK İYİ
 6. BOĞACHAN AYAR – ÇOK İYİ
 7. ÇİSE ARBEN – ÇOK İYİ
 8. LADEN TEZER – ÇOK İYİ
 9. BUSE BÜYÜKTAŞ – ÇOK İYİ
 10. CEMALİYE ÖNDEROL – ÇOK İYİ
 11. HASAN ŞEKERLİ – ÇOK İYİ
 12. OZAN AKGÜL – ÇOK İYİ
 13. UZAY KÖROĞLU – ÇOK İYİ
 14. Erin Serra Ertepinar – ÇOK İYİ
 15. Suay Bedeoglu – ÇOK İYİ
 16. ÇAĞAN TANLI – İYİ
 17. İlayda Kerem – GEÇTİ
 18. Tutku Özavcı – GEÇTİ

PET SONUÇLARI

 1. Mustafa Sivri ÇOK İYİ
 2. Oğuz Gökberk Demirci İYİ
 3. Ege Kardeş İYİ
 4. Çağla Itır GEÇTİ
 5. Sanem Sertuğ GEÇTİ
 6. Salim Çakır GEÇTİ
 7. Hülya Büyükköroğlu GEÇTİ

2013-2014 Akademik Yılı Etkinlikleri

Yakın Doğu Koleji 2013-2014 Maarif Certificate Results

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mayıs ayı MAARİF SERTİFİKASI sonuçları açıklandı.

Yakın Doğu Koleji, her yıl olduğu gibi bu yıl da Maarif Sertifikası sınavlarında üstün bir başarı elde etmiştir. Sınava katılan öğrenciler kazandıkları başarılarla Yakın Doğu Koleji İngilizce eğitiminin ne derece başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldular. Yakın Doğu Koleji Müdürü Işılay Arkan ve YDK İngilizce Bölüm Başkanı Lesley Hakseven’den alınan bilgide, akademik başarıların hiçbir zaman tesadüf olmadığı yetkin bir öğretmen kadrosuyla disiplinli bir çalışma içerisinde meydana geldiği belirtilirken önümüzdeki yıllarda da başarıların artarak devam edeceği vurgulandı.

Name Class Result

 1. Sanem Sertuğ 8C B
 2. Alara Deren 8K B
 3. Ayşe Özkarataş 8C B
 4. Çisem Beyatlı 8E B
 5. Şebnem Ece Uyar 8C A
 6. Selin İnanıroğlu 8C B
 7. Joshua Burton 8D A
 8. Mustafa Hayirlar 8C B
 9. Kardelen Eren 9E B
 10. Özel Baysen 9E B
 11. Su Devrim Korukoğlu 9P A
 12. Kayla Ramis Girgen 9C A
 13. Hamdi Murat Eroğlu 9S B

YDK İngilizce Bölümümüzün Aytışma Etkinliği

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü, gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekledi. “I Pad’li eğitim mi yoksa I Pad ’siz eğitim mi daha iyi?” konulu aytışmada öğrenciler hem araştırıp öğrenirken aynı zamanda da İngilizce becerilerini daha etkili kullanmayı pekiştirmiş oldular.

I Pad’ li eğitimi savunan Barış Şişman, Görkem Öğmen, Yasemin Al- Shanableh ve Ezgi Arifoğlu’nun grubu ile I Pad’siz eğitimi savunan Su Devrim Korkutoğlu, Melek Bahçe, Doğasu Şitil ve Bengisu Arar’ın grubunun karşı karşıya geldiği aytışmada I Pad’li eğitimi savunan grup en fazla puanı alarak birinci gelmiştir.

YDK İngilizce Genel Kültür ve Bilgi Yarışması Düzenledi

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü öğrencilerin pratik yapma imkanını geliştirmek ve bilgi seviyelerini ölçmek amacıyla bu yıl 3.sünü düzenledikleri 7. sınıflar arası ‘General Knowledge Competition’, İngilizce Genel Kültür ve Bilgi Yarışmasını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Her branştan 25 soru soruldu.Yarışmaya The Mega Brains, The Genius Boys ve The Brain Hunters olmak üzere 3 grup katıldı. Zevkli ve heyecanlı bir mücadelenin sonunda, jüriden alınan sonuçlara göre The Genius Boys birinci oldu.

1- The Brain Machines
Uzay Köroğlu
Mert Özkaloğlu
Cemaliye Önderol
Misal Atış

2 – The Genius Boys
Çağın Bektaş
Hasan Şekerli
Altan Osmanlı
Enver Osmanlı

3- The Brain Hunters
Ozan Akgöl
R. Oğulcan Tüfekcier
Ayda Canova
Özten Kıvılcım

İngilizce Bölümümüzün Red Nose Day (Kırmızı Burun Günü) Etkinliği

Comic Relief isimli hayır kurumu tarafından hayata geçirilen ve Red Nose Day (Kırmızı Burun Günü) ismiyle bilinen organizasyon, yardıma muhtaç çocuklara bağış toplayıp bir nebze olsun onlara fayda sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.

Yakın Doğu Koleji olarak kuruluşumuzdan itibaren adımızı akademik başarılarımızın yanı sıra gerçekleştirdiğimiz yardım kermesleri ile de duyurmuş, gerek yut içi gerekse yurt dışında doğal afete uğramış insanlara veya hastalığından dolayı yardıma muhtaç kişilere yardımı kendisine görev edinmiş bir eğitim kurumu olarak bugün de kolejimiz İngilizce Bölümünün ilkini gerçekleştirdiği yardım günün öncülüğünü Ortaokul İngilizce Öğretmenlerinden Melis Yücesan ve Zehra Kebapçıoğlu’u üstlendi. Tüm öğretmen ve öğrencilerin günlerece çalıştığı bu yardım kampanyasını 3,5 yaşındaki Lösemi hastası güzel güzeli Derin Aktaşşlı için hayata geçirmiş bulunmaktayız.
Toplanan bağışlar, LÖSEV aracılığıyla güzel kızımız Derin’e ulaştırılacaktır.

YDK İngilizce Bölümü’nün The Leaflet Of Your Dream City Yarışması

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü etkinliklerine devam ediyor.

YDK 9. sınıflar arasında gereçekleştirilen Hayallerimdeki Şehirin Broşürü” yarışmasında öğrenciler, hayallerinin şehrini yansıtmaya çalıştılar.
Hayal gücü ve yeteneğin ön planda olduğu yarışmada 9D sınıfından Münevver Paşa birinci, 9T sınıfından İsmet Alşan ikinci ve 9L sınıfından Işık Güröz üçüncü geldi.

YDK İngilizce Bölümü’nün Poster Yarışması

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. 10. sınıflar arasında gerçekleşen etkinlik, hayvanlara ve kadınlara karşı şiddeti konu almaktadır.
Şiddetin her türlüsünü hayır diyen öğrencilerin yaptıkları posterler büyük beğeni topladı.
Değerlendirme sonucunda 10 C sınıfından İmren Eymen birinci, 10 E sınıfından Kezban Yayman ikinci ve 10 L sınıfından Yasemin Nur Eroğlu üçüncü gelerek dereceye girmeye hak kazandılar.

Kolejimiz İngilizce Bölümü Etkinlikleri:

Yakın Doğu Koleji yabancı diller haftası etkinlikleri çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir.
8. sınıflar arasında gerçekleştirilen “Bir hayvan olabilseydin hangi hayvan olurdun? Bir gün boyunca neler yapardın? “ konulu kompozisyon yarışmasında derece giren öğrencilerimiz:

Birinci Çisem Beyatlı
İkinci Ecem Özkoççatlı
Üçüncü Dila Ay Kocabıyık
Dördüncü Arya Ergün
Beşinci Selin İnanıroğlu

Bir diğer kompozisyon yarışması ise “ Tarihe adını yazmış birini araştırıp bir makale yazmak.” Genel kültürlerininin artmasını ve araştırmacı yönlerinin gelişmesini sağlamak amacıyla yapılan kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerimiz: Birinci, Rajab Ali Ulmasov, ikinci, Şara Apaydın ve üçüncü Melisa Esmeroğlu

9. sınıflar arasında gerçekleşen “Geçmişe dönebilseydiniz tarihten hangi önemli kişiyle tanışmak isterdiniz? Neden? ” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerimiz:

Birinci Şanel Özkan Özkan
İkinci Bengisu Arar
Üçüncü Parise Khalifeh

Etkinliklerimiz 9. sınıflar arası “Yeni Yıl Kartı Projesi” ile devam etmektedir. Öğrencilerimizden dereceye girenler:

Birinci Şanel Dilaver
İkinci Ata Özdamar
Üçüncü Deren Sakaryalı

YDK İngilizce Bölümü ÖSS Yabancı Dil Öğrencilerine Seminer Düzenledi

Yakın Doğu Koleji ÖSS Bölümü İngilizce hocaları yabancı dil sınıflarına yönelik bir seminer çalışması gerçekleştirdi. Yakın Doğu Koleji İngilizce Öğretmeni Fatoş Mayın’ın hazırlayıp sunduğu “ Öğrencileri ÖSS Yabancı Dil (LYS 5) Sınavlarına Hazırlarken Uygulanacak Müfredat ve Müfredatın etkin Bir Şekilde Sürdürülebilmesine Yönelik Çalışma” konulu seminer ÖSS öğrencileri, ÖSS İngilizce öğretmenleri ve İngilizce Bölüm Başkanı Lesley Hakseven tarafından izlendi. İdareci, öğretmen ve öğrencilerin çok başarılı bulduğu seminer önümüzdeki yılın 12. sınıfları için de tekrar edilecektir.

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü’nden Anlamlı Etkinlik

Yakın Doğu Koleji,(NEC) gerçekleştirdikleri etkinliklere hız kesmeden devam etmekte. 28.11.2013 Perşembe günü ortaokul binası İngilizce Bölümü ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Recycle Day” (Geri Dönüşüm Günü) büyük ilgi gördü.

Etkinlikte kullanılamayan çeşitli geri dönüşüm materyalleri öğrenciler tarafından sergilenerek geri dönüşüme nasıl uğrayacakları ve uğradıkları anlatıldı. Kalabalık bir öğrenci topluluğuna anlatılan etkinlik hazırlayanlar için de dinleyenler için de çok faydalı geçti.
Yakın Doğu Koleji bilimsel etkinliklerine devam edecektir.

Kolejimiz İngilice Bölümü’nün Yeni Yıl Kartı Etkinliği

Kolejimiz İngilizce Bölümü 6. Sınıflar arasında “ Yeni Yıl Kartı Hazırlama Yarışması ” düzenledi. Öğrencilerin büyük bir hevesle hazırladıkları yeni yıl kartları “En İyi mesaj, En İyi Yaratıcılık ve En İyi Çaba” kategorilerinde ödül aldılar.

En İyi Mesaj:
Birinci Zehra Erdemsiz 6 E
İkinci Elif Zülal Köse 6 C
Üçüncü Mehmet Baris Yayci 6 C

En İyi Yaratıcılık:
Birinci Atay Pelit 6 Y
İkinci Talya Balkan 6 N
Üçüncü Olkan Kostur 6 E

En İyi Çaba:
Birinci Aysel Ballikaya 6 N
İkinci Hazal Gökçek 6 S
Üçüncü Osman Seyhun 6 Y

Yakın Doğu Koleji’nden Anlamlı Zorbalık Etkinliği

Yakın Doğu Koleji İngilizce Bölümü “Zorbalığa Karşı ” bir etkinlik düzenlediler. Öğrencilere barışın anlamını ve önemini kavratma amacıyla düzenlenen etkinliğe 6 ve 7. Sınıflar Müdür Muavini Ömer Özkan, İngilizce Bölüm Başkanı ve Müdür Muavini Lesley Hakseven, Yakın Doğu Koleji İngilizce Öğretmenleri Azize Dedeoğlu, Melin Ergen ve öğrenciler katıldı.
Gönüllü öğrenciler tarafından , “Zorbalık nedir?”, “Nasıl bir duygudur?” sorularının cevaplarının arandığı anlamlı etkinlikte öğrenciler tarafından deyimler toplanarak ve resimler posterleştirerek yaptıkları sunumları ile eline aldıkları mikrofonlarla şarkılar okudular.

Etkinlikte ardı ardına yapılan gösterilerin yanı sıra, internet üzerinden de gerçek hikayeler alınıp öğrenciler tarafından paylaşıldı.
2 ve 3. haftada ise resim öğretmenleriyle buluşularak, resim yapan öğrenciler arasından birinci,ikinci ve üçüncü öğrenciler seçildi ve koordinatör Gülten Sert tarafından hediyeler takdim verildi.
Herkesin mavi elbiseler giyerek katıldığı bu etkinlikte ünlü şarkıcı Michael Jackson gibi birçok ünlünün barış şarkıları çalınarak, bütün öğrencile ,ele ele tutuşup barışın simgesini fotoğraflaştırdılar.

YDK İngilizce Bölümü’nden Time Capsule Etkinliği

Yakın Doğu Koleji Ortaokul İngilizce Bölümü tarafından düzenlenen Time Capsule etkinligi öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.Yakın Doğu Koleji Ortaokul Bölümü İngilizce Öğretmenleri Jülide Çobanoğulları ve Şerife Arkan önderliğinde gerçekleştirilen etkinlik 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile birlikte yapıldı.
Öğrencilere yönelik hazırlanan formlar ( kişisel bilgilerini içeren sorular ) öğrenciler tarafından doldurulup şu anda onlar için önemli ve özel olan eşyalarla birlikte plastik dosyalara konuldu. Bunlar,en sevdikleri kişisel eşyalar, en sevdikleri kişi veya kişilerin fotoğrafları, en sevdikleri yerin fotoğrafı, arkadaşlarıyla bir fotoğraf, en sevdikleri sanatçının veya futbolcunun posteri, bozuk para, bu yıl ilk yazdıkları İngilizce kompozisyon ( 7. sınıflar) ve bu yıl ilk yaptıkları İngilizce projeden (6. sınıflar)oluşmaktadır.

İngilizce Öğretmenleri Jülide Çobanoğulları, Şerife Arkan tarafından teslim alınan dosyalar Kariyer Öğretmeni Hidayet Demirpençe tarafından geri dönüşüm yoluyla öğrencilerce hazırlanan kutulara konulup özel olarak hazırlanan odaya yerleştirildi. Hazırlanan dosyalar 6 ve 7. sınıf olan öğrencilerin lise mezuniyet toreninde teslim edilecek.
Her yıl 6. sınıflar ile gelenekselleşecek olan bu etkinlik, öğrencilerin çocukluk yılları, arkadaşları ve öğretmenleri ile ilgili hatıralarını canlandıracak.

2012-2013 Akademik yılı Etkinlikleri

Koleji’mizin The Oxford Worms Kitap Okuma Yarışması Başarısı
Kolejimizin katıldığı, The Oxford Worms Kitap Okuma Yarışması’nın bu yılki dereceleri geçen gece gerçekleştirilen bir törenle açıklandı. Üç adımda gerçekleşen yarışmanın ilk adımını kolejimiz öğretmenlerinden oluşan bir jüri belirlemişti. Belirlemede Oxford University Press akademik takımı tarafından hazırlanmış değerlendirme formları kullanılarak öğretmenler kendi sınıflarından öğrenci belirlediler. Öğrenciler, yarışma formunda bulunan kitaplardan kendi seviyelerine uygun olarak belirledikleri kitapları önce özet şeklinde daha sonra da form koşullarına uygun olarak sözlü sunum şeklinde öğretmenlerine sundular. Her iki kategoride 50 puan üzerinden değerlendirilerek toplam 100 puan üzerinden hesaplanıp her seviyeden başarılı olan 3 öğrenci bir üst kurula gönderilmek üzere seçildi.

Üst kurulun finalist öğrenciler arasında gerçekleştirdiği sumların ardından dereceye giren öğrenciler açıklandı. Bu açıklamada kolejimiz 7. sınıf öğrencilerden Ecem Özkoççatlı BIRINCI, 8. Sınıf öğrencilerimizden Kayla Girgen ÜÇÜNCÜ, 9. Sınıf öğrencilerimizden Ongun Durhan IKINCI ve 10. Sınıf öğrencilerimizden Bartu Bektaş IKINCI gelerek okullarının gururu oldular.

Amerika Bursu Kolejimizin
Kolejimiz İngilizce eğitimde başarılarına hız kesmeden devam etmekte. U.S Elçiliği’nin KKTC okullarına verdiği 5 kişilik burs hakkının ikisini kolejimiz kazandı.

Kolejimiz 11 M sınıfı öğrencilerinden “Candan Can” ve 10 N öğrencilerinden “Bartu Bektaş” gerçekleştirilen sözlü sınav neticesinde başarı göstererek U.S. Elçiliği’nden sekiz günlük yaz bursu kazandılar. Kazanan öğrenciler yaz tatili dönemi içerisinde Amerika’daki “ Summer İnstitute Washıngton DC” ye gidecekler.

KOLEJIMIZ THE OXFORD WORMS KITAP OKUMA YARIŞMASI FINALISTLERINI BELIRLEDI
Kolejimiz , The Oxford Worms Kitap Okuma Yarışması’nın bu yılki finalistlerini belirledi. Geçen öğretim yılında söz konusu yarışmada çok büyük başarılara imza atan kolejimiz İngilizce Bölümü bu yıl da gerçekleşecek yarışmaya kalabalık bir öğrenci kadrosuyla hazırlandı.

Üç adımda gerçekleşecek yarışmanın ilk adımını kolejimiz öğretmenlerinden oluşan bir jüri belirledi. Belirlemede Oxford University Press akademik takımı tarafından hazırlanmış değerlendirme formları kullanılarak öğretmenler kendi sınıflarından öğrenci belirlediler. Öğrenciler, yarışma formunda bulunan kitaplardan kendi seviyelerine uygun olarak belirledikleri kitapları önce özet şeklinde daha sonra da form koşullarına uygun olarak sözlü sunum şeklinde öğretmenlerine sundular. Her iki kategoride 50 puan üzerinden değerlendirilerek toplam 100 puan üzerinden hesaplanıp her seviyeden başarılı olan 3 öğrenci bir üst kurula gönderilmek üzere seçildi.

Kolejimiz bu belirlemede başarılı olan tüm öğrencilerine başarı belgesi vererek bir üst kurul seçiminde hepsine başarılar diledi.


Yakın Doğu Kolej’nde Geleneksel İngilizce Bilgi Yarışması Düzenlendi

Yakın Doğu koleji ingilizce bölümünün her yıl geleneksel olarak düzenlediği 7. sınıflar arası genel kültür ve bilgi yarışması 19 mart 2013 salı salon 4′te yapıldı.

Her alandan soruların İngilizce olarak sorulduğu bu yarışma The Natural Legends, The Deep Impact ve The Geniuses adlı 3 grubun katılımıyla gerçekleşti.

Yarışmada müzikli ve görsel soruların da olması dikkat çekiciydi. Hem seyircilerin hem de yarışmacıların zevk aldığı yarışmayı 210 puanla The Deep Impact grubu kazandı.

Yarışma sonunda katılan tüm öğrencilere sertifika ve ödülleri Okul müdürü Sn Işılay Arkan ve İngilizce bölüm başkanı Sn Lesley Hakseven tarafından takdim edildi.

9. SINIFLAR ÖSS POSTER YARIŞMASI
ÖSS 9. sınıf İngilizce öğrencileri arasında düzenlenen ve “restoran ve menü” dizaynını içeren yarışmada, 9K sınıfından Cemile Karakter birinci, 9R sınıfından Neşe Bağbal ikinci ve 9K sınıfından Sıdıka Umar ile Betül Yılmaz üçüncü oldular.

YDK ŞÖLENİ
Okulumuzda her yıl düzenlenmekte olan okul şöleninde, 8. sınıf öğrencilerinden Ada Denizkurt ve Handan Can, “Polis” ve “Mülakat” adlı iki kısa oyun sahnelediler. İngiliz dilinde sergilenen iki skeç, büyük beğeni topladı.

AYTIŞMA
Okulumuzun İngilizce bölümü 8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen aytışmada, “Life Defenders” ve “Tech-teens” adlı gruplar teknoloji konusunu tartıştı.

Sanem Çağa, Tünay Balcı, Laden Elkıran ve Öykü Zaimoğulları’ndan oluşan “Life Defenders” grubu aytışmada birinci sırayı aldı. “Tech-teens” üyeleri Alp Alptürk, Emel Ramiz, Eda Küçük ve Baran Gürel, aytışmada ikinci sırayı alırken, her iki grubun üyeleri, İngiliz dilindeki bilgi ve birikimleri ile izleyenleri etkiledi.

DOMINOS OKUMA YARIŞMASI
Milli Eğitim Bakanlığı ve Deniz Plaza işbirliği ile hazırlanan Oxford University Press Dominos Okuma Yarışması’nda, okulumuzu temsil eden öğrenciler, 52 finalist arasında üstün başarı gösterdi.

Nesli Zengi, 9. sınıf kolej kategorisinde birinci gelirken, 6. sınıf kolej kategorisinde Sel Aksular ve 8. sınıf kategorisinde İmge Ayener ikinciliği aldılar.

7. sınıf öğrencisi Ongun Durhan ise, Sözlü Sunumda Birincilik ödülünü aldı.

İNGİLİZCE DRAMA KULÜBÜ
Okulumuzun İngilizce Drama Kulübü, 2011 yılı Mayıs ayında yer alan yıl sonu müsameresinde, “A Christmas Carol” isimli İngiliz klasiğini sahneledi. Oyunda yer alan 6. Sınıf öğrencileri, beğeni topladı.

İNGİLİZCE BİLGİ YARIŞMASI
Kolejimizin 7. Sınıf öğrencileri, Dünya Lisan Günü çerçevesinde İngilizce Bilgi Yarışmasına katıldılar. Yarışma, Mart ayında, büyük kütüphanede yapıldı.

ÇEVRE DOSTU POŞET DESENİ YARIŞMASI
Oklumuzun 6. Ve 7. sınıf öğrencileri, çevre bilincini geliştirmek ve kanser hastalarına yardım ulaştırmak amacıyla düzenlenen çanta deseni yarışmasına katıldılar. Başarılı bulunan desenler, çevre dostu poşetler üzerine basılarak, kanser hastaları yararına satışa sunulacak.

OZANKÖY ÇİÇEK FESTİVALİ
Öğrencilerimiz, yıllık Ozanköy Çiçek Festivali kapsamında düzenlenen Fotoğrafçılık, Kart ve Poster yarışmalarına katıldılar. Okulumuzun 6. Ve 7. Sınıf öğrencilerinden birçoğunun katkısı ödüle değer bulundu.

© Copyright 2020 | Near East Technology