Duyal Tüzün

dt1

1980 yılında Lefkoşa’da doğdum; ilkokulu Şehit Tuncer İlkokulu’nda (1986-1991), ortaokulu Bayraktar Türk Maarif Koleji’nde (1991-1994), liseyi de Türk Maarif Koleji’nde (1994-1997) bitirdim.

Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden “Şeref Öğrencisi” olarak 2001’de mezun oldum, aynı yıl Pedagoji Sertifikası’nı da “Şeref Öğrencisi” unvanı ile aldım. 2004’e kadar öğrenciliğim boyunca ve iş hayatımın ilk adımlarında, çeşitli gazetelerde düzeltmen veya muhabir olarak çalıştım. Farklı zaman dilimlerinde, çeşitli dergi ve kitapların düzeltmenliğini yaptım. 2000 yılından beri Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN)’nda faal üyeyim. Lisans eğitimi aldığım sırada iş hayatına erken atılmış olmam, iş yaşamının zorluklarını erken tanımamı ve genç yaşta olgunlaşmamı sağladı. Hayata karşı sağlam, mücadeleci duruşumu buna borçluyum diyebilirim.

Duygusal mizacım, sanat ve edebiyata olan ilgim, şiir ve denemeler yazmama yol açtı. Öğrencilik hayatım boyunca çeşitli gazetelerde ve sanat dergilerinde şiir ve denemelerim yayınlandı, üniversitenin şiir şölenlerinde dereceler aldım. Özellikle fotoğrafçılık, müzik (piyano), dans, şiir/deneme yazmak ilgi alanlarıma girmektedir. Hatta hobi olarak 2011 yılında ilgilenmeye başladığım fotoğraf sanatı, ilerleyen zamanlarda profesyonel anlamda bir yükseliş gösterdi.

Müzik de hayatımın vazgeçilmez unsurlarındandır. Müziğe aşık olmamı sağlayan ilk adım 5-17 yaş arası piyano eğitimi almış olmamdı. The Associated Board of the Royal School’s of Music’ten Grade 1-3-5 ve Grade 5 Theory sınavlarından başarı ile geçtim. YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YABEM) Hizmet İçi Personel Eğitimi’ni de 2004 yılında yüksek dereceyle tamamladım.

Havacılığa olan ilgimden dolayı da bir dönem havacılıkla uğraştım. 2002-2004 yılları arasında iki yıl Kuzey Kıbrıs Türk Hava Kurumu’nda basın-yayın danışmanı seçildim. Danışmanlığım süresince model uçakçılıkla ilgilenerek yaptığım model uçaklarla Kuzey Kıbrıs Türk Hava Kurumu Raif Denktaş Model Uçak Okulu Başlangıç ve Tekamül Sertifikalarını almaya hak kazandım. 1999-2004 yılları arasında çeşitli gazetelerde (Kıbrıs Gazetesi, Havadis, Yenidüzen…vb) düzeltmen / muhabir olarak çalışmamın yanı sıra turizm, sigortacılık, bazı internet şirketlerinin Müşteri Hizmetleri Telefon Destek Hattı gibi iş alanlarında da çalıştım. Çok iyi derecede bilgisayar, iyi derecede İngilizce bilmekteyim. Farklı farklı iş alanlarında çalışmış olmam, hayatın çeşitli alanları hakkında bilgi sahibi olmamda önemli bir etken olmuştur.

İnsanlara yardım etme isteğim, sosyal yardım becerim yaşıtlarıma göre her zaman yüksekti. Ortaokul lise yıllarımda bile, “Duyal, sorunum var ne yapabilirim?” gibi soruların cevabını veren bir yol gösterici niteliğindeydim, kaldırımda ağlayan bir insan göremiyordum, tanımasam bile yanına gidip “Neyin var?” diyendim. Genelde sorunları sıkıntıları olan insanlara yardım eli uzatmaya çalışıp durdum hep. Bu bağlamda insanların / gençlerin toplumsal/kişisel sorunlarında yol gösterici olabilmek istedim ve ikinci bir alan olarak yüksek lisansımı YDÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı (Tezli Programı)’na 2001 yılında başladım, “Yüksek Şeref Öğrencisi” olarak 2004 Şubat ayında “tam burslu” olarak tamamladım. Tez konum, uzmanlık alanım “Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi” idi. Günümüzün yaygın sorunları arasına girebileceğini o zamandan hissetmiştim.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanıyla ilgili olarak özellikle 2007-2011 yılları arasında madde-alkol-sigara ile mücadele kapsamındaki “Tehlike Kapınızda Projesi”ne, Amerika’nın “WISE Projesi”ne ve 2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Sivil Savunma Başkanlığı’nın “Riskler ve Baş Etme Becerileri” kapsamında başlattığı “Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığına Karşı Mücadele” projesine katıldım. “Riskler ve Baş Etme Becerileri” projesi kapsamında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uzman eğitmenleri tarafından verilen 8 saatlik teorik, 6 saatlik uygulamalı olmak üzere toplam 14 saatlik “Eğitici Eğitimini” başarı ile tamamlayarak “Eğitmen Sertifikası” almaya hak kazandım.

Çeşitli uzmanların; “Gelişimsel ve Mesleki Rehberlik”, “Empati ve İletişim Engelleri”, “Anne-Baba Tutumları-Toplumdaki Yeri”, “Okullarda Şiddet İçeren Davranışlar-Zorbalık”, “Okullarda Diyabet”, “Okullarda Şiddet ve Nedenleri”, Madde Kullanımının Zararları”, “Çalışma Zorunluluğu ve Hedef”, “İletişim”, “İdeal Öğretmen”, “Okul içi İletişim”, “Ergenlik”, “Etkili Öğretmenlik –Disiplin”, “Öfke-Stres Kontrolü”, “DEHB-Disleksi”, “Çocuk İstismarı”, “Etkili İletişim” konulu çeşitli konferans ve seminerlerine katıldım. Milli Eğitim Bakanlığı’nda da alanımla ilgili çeşitli komisyonlarda görev yapmak üzere zaman zaman seçildim.

Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği’ne de 2004 yılından beri üyeyim, geçmiş yıllarda bu derneğin Denetleme Kurulu (Yedek Üyelik)’na seçilmişliğim de vardır. Mesleğimle ilgili çeşitli projelerde de zaman zaman yer almaya devam etmekteyim. Toplumsal duyarlılığım olduğundan, Hasta Hakları Derneği’nde de faal üyeyim.

Çevremizi temiz tutmaya, yeşili, doğayı korumaya duyarlılığım olduğundan, 2010 yılında ise Yakın Doğu Koleji’nde gönüllü bir grup öğrenciyle “YDK Çevre Koruma ve Güzelleştirme Kolu’nu kurduk.

“YDK Çevre Koruma ve Güzelleştirme Kolu” sayesinde öğrencilerin hem çevreyi temiz tutmak adına duyarlılıkları arttı, hem de okul bahçemizi güzelleştirmeye yönelik çalışmalar da yapmaktalar…

Sanatın bazı dallarına ilgim olduğu gibi fotoğraf sanatına da yoğun ilgim ve aşkımın olması, birçok fotoğraf yarışmasında başarılı olmamı sağladı. Fotoğraf yarışmalarında “ulusal ve uluslararası ödülleri ve  sergilemeleri” olan bir fotoğraf sanatçısıyım.

2011 yılından beri Kıbrıs Fotoğraf Sanatı Derneği (KIF-SAD) faal üyesiyim. Fotoğraf sanatı; yaşama bakış açımı daha da geliştirdi, bana her şeye daha derin, farklı bir gözle bakabilmeyi öğretti. Fotoğraf çekmeyi ayrıca çok faydalı bir stres atma aracı olarak da kullanabiliyoruz. Bu yüzden bu güzel, faydalı hobiyi gençliğe de aşılamak için yıllardır uğraşıyorum.

2013-2014 eğitim öğretim yılında okulumuzda “YDK Ortaokul Fotoğrafçılık Kulübü’nü kurdum ve bu kulübün sorumlu eğitmeniyim. Kulübün amacı; gençleri güzele doğruya yönlendirmek, gençlerin güzel hobiler edinmelerini ve fotoğraf sanatını tanımalarını sağlamaktır.

 Aktif olan bu kulübümle, her yıl teorik ve uygulamalı (geziler) eğitimler, fotoğraf sergisi ziyaretleri gerçekleştirmekteyim, yıl içi düzenli olarak ortaokullar arası fotoğraf yarışmalarına öğrencilerimi hazırlamaktayım. YDK Ortaokul Fotoğrafçılık Kulübü şu ana kadar katıldıkları fotoğraf yarışmalarında, okuluna, bir 1’incilik, iki 2’ncilik, bir de 3’üncülük ve toplamda 56’ya yakın sergileme ödülü kazandırmıştır. Bu fotoğrafları, fotoğraf sergilerinde sergilenmiştir.

2004’ten beri Yakın Doğu Koleji’nde, “Rehber Öğretmen / Uzman Psikolojik Danışman” , “YDK Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi 6-7. Sınıf Sorumlusu” olarak görev yapmamın yanı sıra, fotoğraf, şiir, müzik gibi bazı sanat dallarıyla uğraşmam; çok yönlü oluşumun, sosyal-kişisel gelişime önem verdiğimin en net göstergesidir.  Empatik, başarılı insan ilişkileri olan, kaliteli iletişim kurabilen, problemlerle/risk faktörleriyle olumlu çözüm yollarıyla baş edebilen, sosyal becerileri yüksek insanlar, hayatta her zaman bir adım öndedir diye düşündüğümden, sosyal-kişisel gelişimin hayatımdaki yeri büyüktür.

© Copyright 2019 | Near East Technology