Fatoş Doğanel Polat

Emekli öğretmen Nadire Deniz ve şehit öğretmen Doğan Ahmet’in  ilk çocuğu olarak,  28/4/1972’de Larnaka’nın Boğaziçi köyünde dünyaya geldim. Benden 11 yaş küçük bir erkek kardeşim var. Ailemle birlikte 1974’te göçmen olarak geldiğimiz Yeni Boğaziçi köyünde yaşıyoruz.

İlkokulu Gazi Mağusa Gazi İlkokulunda (1984), ortaokul ve liseyi ise Lefkoşa TMK’da (1990) tamamladım. Eğitim dönemimin her safhasında etkinliklerin olmazsa olmazıydım. Şiir mi okunacak, konuşma  mı yapılacak, koroya solist mi lazım, organizasyon mu yapılacak ben hep oradaydım.

Ve spor…

Spor her zaman benim hayatımın en önemli parçası oldu. Okul takımlarında 5 yıl atletizm (100m ve uzun atlama) yaptım, 4 yıl basketbol ve 3 yıl masatenisi oynadım. Bu sürede 2 kez Basketbol takımıyla, 2 kez de masatenisi takımıyla şampiyon olup Türkiyedeki turnuvalara katıldım. Bunlar bana iyi bir takım oyuncusu olmayı öğretti.

Spordan sonra en zevk aldığım şey müzik. 6 yaşından 17 yaşına kadar 11 yıl piyano çaldım ve piyanoda A-level tamamladım. ODTÜ’de çalıştığım dönemde ODTÜ Personel Türk Halk Müziği korosunda, Doğu Akdeniz Koleji ve Doğu Akdeniz Doğa Kolejinde çalışırken Öğretmenler Orkestralarında solist olarak yer aldım.

Üniversiteyi Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümünde (1994) okudum. ODTÜ Biyoteknoloji Bölümünde (1997) yüksek lisans yaptım. ODTÜ Kimya Bölümünde doktora derslerimi tamamladım. Ne yazık ki tez aşamasında (ki bu hala içimde uktedir) ailevi sebeplerle doktoramı yarım bırakmak zorunda kaldım.  Bu sürede birçok bilimsel araştırmanın içinde yer aldım ve çok değerli hocalarım ve araştırma arkadaşlarımla birlikte organik kimya ve ilaç kimyası alanlarında 5 tane uluslararası ve 1 tane TC dergisinde yayın yaptım. Yurtiçi ve yurtdışı seminerlere katıldım ve sunumlar yaptım.

1998 yılında ODTÜ Kimya Bölümünde Nükleer Maknetik Resonans laboratuvarında araştırma görevlisi olarak göreve başladım. 2 yıl sonra ayni laboratuvarda uzman olarak atandım. 2008 yılının mart ayına kadar bu laboratuvarda akademik uzman olarak çalıştım. ODTÜ’deki bu 10 yıl hayatımın en güzel  dönemiydi.

Ve yine spor… 1994-2000 yılları arasında ODTÜ Karate Kulübü Sporcusu olarak 6 yıl  karate yaptım. 2000 yılında siyah kuşak almaya hak kazandım. Türkiyenin farklı illerinde birçok turnuvaya katıldım. Takımla birlikte Ankara 1.si ve Türkiye 3.sü oldum.

1997 yılında ODTÜ’de öğrenciyken tanıştığım Hakan Polat’la evledim. 2001 yılında kızımız Hazal ve 2005 yılında da kızımız Ada ailemize katıldı ve böylece çekirdek ailemiz tamamlanmış oldu.

Tipik bir Kıbrıs’lı olarak Ankara’da yaşadığım 17 yıl boyunca hergün Kıbrıs’a dönüp burada yaşamanın hayalini kurdum. Kıbrıs benim cennetimdi ve herşeyi 17 yıl önce bıraktığım gibi bulacağımı zannediyordum.

Şubat 2008’de Kıbrıs’a kesin dönüş yaptık. Önceden yaptığım görüşmelerde işim hazır diye geldiğim memleketimde elimde Özgeçmişim 7 ay işsiz kaldım. Sonra Doğu Akdeniz Kolejinde önce laboratuvar teknisyeni olarak işe başladım. Pedagojimi tamamladıktan sonra laboratuvar ve kimya öğretmeni olarak okul satılana kadar 3 yıl çalıştım. Daha sonra Doğu Akdeniz Doğa Kolejinde 1.5 yıl müdür muavinliği ve 3 yıl Yurtdışı Sınavlar Koordinatörlüğü yaptım. 2014 yılının Eylül ayında Yakın Doğu Koleji GCE Binasında Kimya öğretmeni olarak göreve başladım.

Şu anda Yakın Doğu ailesinin bir parçasıyım ve  bundan çok mutluyum…

© Copyright 2019 | Near East Technology