Mete Özsezer

1989 senesinde Lefkoşa’da  dünyaya  geldim. İlköğretimimi  Şehit Ertuğrul  İlkokulu, Ortaöğretimimi Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulunda, lise eğitimimi ise Lefkoşa Türk Lisesinde tamamladım. Tarihe ilgim tam da bu yıllarda baş göstermişti.  Her zaman tarih derslerine  ilgim diğer derslere göre daha fazla olmasına rağmen  lise yıllarında  bu tutku ya dönüşmüştü.  Üniversite öğretimini Yakın Doğu Üniversitesinde başladım.  Bir yıl İngilizce hazırlık okulunda eğitimini tamamladım. Daha sonra beş yıllık olan Tarih Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Lisans hayatını devam ettirken aynı zamanda  aile şirketi’nde çalıştım. Hem okuyup hem çalışarak lisans eğitimini başarı ile bitirdim. Yüksek lisansımı Yakın Doğu Üniversitesinde Tarih Eğitimi alanını üzerine yaptım. Daha sonra Yakın Doğu Kolejinde Tarih öğretmeni olarak göreve başladım. Yakın Doğu Koleji bünyesinde bulunan Gözlem ve Araştırma kulübümüzde öğrencilerimizle birlikte çeşitli  gözlem ve araştırmaya dayalı geziler/çalışmaları yapmaktayız.   Halen Yakın Doğu Üniversitesinde Doktora eğitimimi devam ettirmekteyim. Aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan İrfan Günsel  Araştırma Merkezi  araştırmacısı olarak görev almaktayım. Her gün evimden Yakın Doğu kolejimize, kolej den sonra da kendimi geliştirmek ve öğrencilerime daha verimli olabilmek için  Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesinde okuma ve çalışmalarımı yapıyorum. Kıbrıs Time adlı internet gazetesindeki köşemde ehli keyif   tarih, toplum, siyasi ve duygusal konularla ilgili yazılar yazmaktayım. Bugüne kadar gelinen süreçte kitap bölümü, makale ve değişik kongre ve sempozyumlarda bildiri çalışmalarım bulunmaktadır.

KİTAP BÖLÜMLERİ ;

Özsezer, Mete. (2015). KKTC’de Kıbrıs (Türk) Tarihi Ders Kitapları ile ilgili çalışmaların Bibliografyası, Editör: Keser, Ü & Ak, G., İntelijans Strateji ve Güvenlik Cadı Kazanı Kıbrıs. Ankara: Motif matbaacılık ltd. Şti.

Özsezer, Mete.(2015). İngiliz idaresinde (1878-1919) Kıbrıs Müslümanlarının Durumuna Bir Bakış, Editör: Keser, Ü & Ak, G., İntelijans Strateji ve Güvenlik Cadı Kazanı Kıbrıs. Ankara: Motif matbaacılık ltd. Şti..

MAKALE;

Özsezer, Mete. (2015).  II. Dünya Savaşı Sırasında Kıbrıs İslam Lisesi’nin Lapta’daki Durumu. The Journal of İnternational Social Research, Volume: 8 Issue: 39.

Bildirileri;

Kaşot, N. & Özsezer, M. (2015). The İnvestigation of Historical Environment Content in Northern Cyprus Turkish Secondary School History Textbooks. 4th Cyprus İnternational Conference on Educational Research. 19-21 March, Girne American University. Kyrenia.

Mete Özsezer. (2015). Kıbrıs Türk Demokrasisinin Kıbrıs Türk Tarih Ders Kitaplarına Yansıması. II. Uluslararası LAÜ Tarih Kongresi. Kıbrıs Türkünde Demokratik Kültür ve Kıbrıs Demokrasi Tarihi. 27-30 Nisan, Lefke Avrupa Üniversitesi. Lefke.

Özsezer, M. & Kaşot, N.(2015)  Kuzey Kıbrıs Ortaöğretim Kıbrıs (Türk) Tarihi Ders Kitaplarında Osmanlı Dönemi Eserlerinin ele Alınış Biçiminin Araştırılması.  Osmanlı  Döneminde Kıbrıs  Uluslarası Sempozyum. 09-11 Ekim. Yakın Doğu Üniversitesi. Lefkoşa.

Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma kulübümüzde bir öz çekimimiz…

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesinde arkadaşlarımızla bir öz çekimimiz…

Nazım  Kaşot   Hocamızla   birlikte hazırladığımız  bildirinin  sunumun dan sonra bir kare …

Osmanlı  Döneminde Kıbrıs sempozyumunda bildirimizi sunduktan sonra  bir kare ….

Lefke’de bildirimizi sunar iken çekilmiş bir hatıra…

© Copyright 2019 | Near East Technology