Nazım Kaşot

30.08.1985’de Yeşilyurt/ KKTC’de doğdum. 1996 yılında Yeşilyurt İlköğretim Okulu’nu, 1999’da Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ni ve 2002’de Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’ni bitirdim.

2002 yılında kayıt yaptırdığım Ege Üniversitesi’nin hazırlık sınıfına 1 yıl devam ettim ve 87 ortalamayla tamamladım.2003 yılında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde öğrenimime başlayıp, 2007 yılında ‘Kuzey Kıbrıs’ta Dağılış Gösteren Mauremys rivulata (Çizgili Kaplumbağa)’nın Biyolojisi Üzerine Araştırmalar’ başlıklı çalışmamla sınıf üçüncüsü ve bölüm dördüncüsü olarak 85/100 ortalamayla bölümümden mezun oldum.

2007-2008 öğretim yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimime başladım. Ders döneminde toplam 19 kredilik toplam 7 ders (Taksonomik Zoolojinin Prensip ve Metotları, Hayvanlarda Renklenme, Ekometri, Biyolojide kullanılan İstatistiksel Yöntemler, İşkembe Protozoonları, Amfibi Biyolojisi, Zehirli Hayvanlarda Savunma ve Saldırı Davranışları) aldım ve 94 ortalamayla derslerimi tamamladım. Bu dönemde ayrıca Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirilen Herpetolojik Seyahatler isimli yüksek lisans seminerimi sundum. Askerlik hizmetim nedeniyle herpetoloji çalışmalarına ara verdim. 11.08.2009 tarihinde Askerlik Hizmetimi KKTC’de tamamladım.

2010-2011 yılları arasında Atatürk Öğretmen Akademisi’nde Ortaöğretim Alan Öğretmenliği üzerine tezsiz yüksek lisans yaptım.

2009- 2010 öğretim yılında Bekirpaşa Lisesi ve Mehmetçik Ortaokulu’nda, 2010-2011 öğretim yılında Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nde ve Mağusa Meslek Lisesi’nde, 2011-2012 öğretim yılında Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nde ve Haspolat Meslek Lisesi’nde; 3 yıldan fazla da farklı dershanelerde Biyoloji ve Fen Bilgisi (İngilizce-Türkçe dilinde) öğretmeni olarak çalıştım.

2012 Eylül ayından itibaren Yakın Doğu Koleji’nde biyoloji ve fen bilgisi öğretmeni olarak çalışıyorum.

2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Eğitimi ve Yönetimi Yüksek Lisans programından mezun olup aynı yıl Çevre Eğitimi ve Yönetimi Doktora programına başladım. Doktora çalışmam tez aşamasında olup, halen devam etmektedir.

Bugüne kadar Biyologlar Derneği, Avcılık Federasyonu, Kuşkor, Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği gibi derneklerde yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurucu üyeliği görevlerinde bulundum. Halen Biyologlar Derneği’nde yönetim kurulu ve Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği’nde disiplin kurulu üyeliği yapıyorum.

Eğitim bilimleri konusunda gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı olmak üzere birçok seminer ve workshopa katıldım.

İlgi ve çalışma alanlarım;  amfibi ve sürüngenlerin morfometri ve taksonomileri, Kıbrıs’ta dağılış gösteren Mauremys rivulata (Çizgili Kaplumbağa)’nın biyolojisi, Kıbrıs’ın Flora ve Faunası Kıbrıs’ta dağılış gösteren Bufo viridis (Gece Kurbağası)’in biyolojisi, Çevre Eğitimi, Doğa Fotoğrafçılığı, Ekoloji, Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretimi’dir.

Arc GIS 8, Microsoft Office Programları (Excel, Word, Powerpoint), Coreldraw, Photoshop ve Freehand programlarını çok iyi derecede kullanıyorum.  İyi derecede gitar çalıyorum ve şarkı söylüyorum.  İyi derecede İngilizce biliyorum ve Open Water Diver lisansına sahip bir dalgıcım.

Bugüne kadar öğretmenliğin yanında flora ve fauna ile ilgili birçok projede görev aldım. 2003-2006 yılları arasında Çevre Koruma Dairesi tarafından yürütülen Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve İzleme Projesinde gönüllü zoolog olarak, 2004 yılında Çevre Koruma Dairesi ve Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen Önemli Bitki Alanlarının Belirlenmesi ve Floralarının Tespiti Projesi’nin hem arazi hem de bitki tayin çalışmalarında, ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi Herbaryumu’nun oluşturulma çalışmalarında görev aldım. 2008 yılında UNDP tarafından finanse edilen Ara Bölgenin Biyoçeşitliliği Projesi kapsamında zoolog olarak, bölgedeki kurbağa ve sürüngenlerin tespiti ve populasyonlarının durumunu araştırdım. 2009 yılında Kuzey Kıbrıs’taki Potansiyel Natura 2000 alanlarının Korunması ve Yönetimi Projesi kapsamında zoolog olarak görev aldım ve proje kapsamında 6 önemli koruma bölgesinde bulunan sürüngenler ve kurbağaların tespiti ile ilgili araştırmalar yaptım.

Kısa bir süreliğine Kıbrıstime internet sitesinde, bir buçuk yıl da Kıbrıs Postası Gazetesi’nde her pazar Çevre ve Muhabbet köşemde çevre ve çevre eğitimi konularında makaleler yazdım. Yazılarıma akademik çalışmalarım nedeniyle kısa bir süre ara verdim.

2013 yılında ülke tanıtımı ve turizmine katkı sağlamak amacıyla Turizm Bakanlığı’na Kuzey Kıbrıs’ın Kurbağa ve Sürüngenlerini ve Çizgili Kaplumbağa’yı anlatan İngilizce ve Türkçe dilinde broşürler hazırladım.

2013 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan İrfan Günsel Araştırma Merkezi’nde hem kuruculuk görevi üstlendim hem de halen araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Merkez kapsamında birçok araştırma yaptım.  İrfan Günsel Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen, Kuzey Kıbrıs’taki Halkın Yılanlara Yönelik Tutumlarının Araştırılması Projesi’nin yürütücülüğünü yapıyorum.

Çevre konularında birçok televizyon programına katıldım ve çevre sorunlarına yönelik toplumda farkındalık yaratmak için halen mücadele veriyorum.

2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılında çalıştırdığım öğrencilerden biri Tübitak Ulusal Biyoloji Olimpiyatı’nda Kıbrıs 2.’liği elde etmiştir. 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslar arası katılımlı Yılın Yeşil Beyni Proje Yarışması’na hazırladığım öğrenciler dünyanın birçok yerinden katılan öğrencileri geride bırakarak Yakın Doğu Koleji’ne Jüri Özel Ödülü’nü kazandırdılar. Bu sayede Kuzey Kıbrıs’tan tek ödül alan okul olarak da Yakın Doğu Koleji’nin farkını bir kez daha göstermiş olduk.

2012 yılında kuruculuğunu üstlendiğim Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma Kulübü sayesinde birçok farklı alandan kişiyi okulumuzda konuk ederek öğrencilerimizin bakış açılarını geliştirmelerine ve kültürel yönden donanmalarına olanak sağladık. Kulübümüz bu yıl, Osmanlı hakimiyetinden bu yana Türk yerleşim yeri olan Ağırdağ köyünü, kültürel olarak araştırmakta, konu ile ilgili olarakYakın Doğu Üniversitesi Sinema Bölümü ile ortaklaşa bir de belgesel çekimi için çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede öğrencilerimizin özgeçmişlerine yazabilecekleri özgün çalışmalar yapmalarına olanak sağlamaya çalışıyoruz.

Eşim Naciye Fikretler ile 2009 yılında evlendim. 27 Haziran 2014 tarihinde evimizin neşesi, oğlumuz Ege dünyaya geldi.

Hakemli ve hakemsiz dergilerde yayımlanmış makalelerim ayrıca konferanslarda sunduğum bildirilerim vardır. Yurtdışından bazı biyoloji ve eğitim dergilerine hakemlik yapıyorum. World Journal of Environmental Research dergisinin de yardımcı editörlüğü görevini yürütüyorum.

 

Popüler Bilim Dergilerinde yayınlanan makaleleri

 Biyolüminesens ; Kıbrıs Biyologlar Doğayı Koruma ve Araştırma Derneği Bülteni.

 • Papilio machaon ; Kıbrıs Biyologlar Doğayı Koruma ve Araştırma Derneği Bülteni
 • Süngerler; Kıbrıs Biyologlar Doğayı Koruma ve Araştırma Derneği Bülteni
 • Thymus capitatus (Kekik); Kıbrıs Bilim
 • Çevre Bilincimiz (Dünya genelinde KKTC özelinde) Kıbrıs Bilim
 • Kuzey Kıbrıs’ta Herpetoloji; Kıbrıs Bilim
 • Kıbrıs’taki ara bölgenin herpetolojik biyoçeşitliliği ; Kıbrıs Bilim
 • Av ve Çevre. DoğAv
 • Sürüngenler DoğAv
 • Çevre Sorunlarımız DoğAv
 • Kıbrıs Kaplumbağaları DoğAv
 • Avcılıkta Eğitim Rastgele

 Uluslararası Konferanslarda Sunduğu Bildiriler

 Kaşot, N. & Gündüz, Ş. (2012). KKTC’de Öğrenim Gören İlköğretim Öğretmen Adaylarının Çevre ve Biyoçeşitliliğe Yönelik Tutumları ve Çevre Bilgi Düzeylerinin Saptanması. 1st Cyprus International Congress of Education Research. Kyrenia.

 • Kaşot, N. & Gündüz, Ş. (2013). KKTC’de Öğrenim Gören İlköğretim Öğretmen Adaylarının Çevreye Yönelik Tutumları ve Çevre Bilgi Düzeylerinin Saptanması. 2nd International Conferance on Interdisciplinary Research in Education. Kyrenia.
 • Kaşot, N. & Özsezer, M. (2015). The Investigation of Historical Environment Content in Northern Cyprus Turkish Secondary School History Textbooks. 4th Cyprus International Conference on Educational Research. 19-21 March, Girne American University. Kyrenia
 • Kaşot, N. & Soykan, E. (2015). Views of Science Teachers on the use of Tablet Pcs in Science Education: A Case Study of North Cyprus. 4th  International Conference on Educational Research. 28-30 June, Christian University. Russia
 • Özsezer, M. & Kaşot, N.(2015)  Kuzey Kıbrıs Ortaöğretim Kıbrıs (Türk) Tarihi Ders Kitaplarında Osmanlı Dönemi Eserlerinin Ele Alınış Biçiminin Araştırılması.  Osmanlı  Dönemi’nde Kıbrıs  Uluslararası Sempozyumu. 09-11 Ekim. Yakın Doğu Üniversitesi. Lefkoşa.
 • Kaşot, N & Dağlı, G. (2015). Views of Prospective Teachers from North Cyprus and England Towards A Sustainable Environment: A Comparative Case Study. 6th World Conference on Learning Teaching and Educational Leadership. 29-31 October, Centre International d’etude Pedagogique. Paris.
 • Kaşot, N & Batman, K. (2015). Çevre Dersine Yönelik Tutum Ölçeği Geliştirme Çalışması. 2th International Congress of Educational Educational Research. 3-6 December, Kyrenia. North Cyprus.

Ulusal Konferanslarda Sunduğu Bildiriler

 • Kaşot, N., Gündüz, Ş., Dağlı, G. (2014). Kuzey Kıbrıs Florasını Tehdit Eden Çevresel Faktörler. Su, Çevre ve Tarım Kongresi, 20-21 Şubat, AKM, Lefkoşa.
 • Kaşot, N., Dağlı, G., Gündüz, Ş., Kuyucu, A. (2014). Kuzey Kıbrıs’taki Sulak Alanları Tehdit Eden Çevresel Faktörler. Su, Çevre ve Tarım Kongresi, 20-21 Şubat, AKM, Lefkoşa.
 • Kaşot, N., Kuyucu, A., Çiçek, B.A. (2014). Kuzey Kıbrıs’taki Sulak Alanların Çevresel Sorunları. 5. Ulusal Ekoloji Sempozyumu, 01-04 Mayıs, Gazimağusa.
 • Kaşot, N., Türkozan, O., Dağlı, G., Çiçek, B.A. (2014). Kuzey Kıbrıs’taki Halkın Yılanlara Yönelik Tutumlarının Araştırılması.5. Ulusal Ekoloji Sempozyumu, 01-04 Mayıs, Gazimağusa.
 • Kuyucu, A. & Kaşot, N. KKTC’de Salamis Ormanları’nın Ekolojik Önemi ile İlgili Durum Çalışması. XII. Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresi. 14-17 Eylül, Muğla.

 Ulusal Konferanslarda Sunduğu Posterler

 • Kuyucu, A., Kaşot, N., Çiçek, B.A. (2014). Kıbrıs Sulak Alan Avifaunası. 5. Ulusal Ekoloji Sempozyumu, 01-04 Mayıs, Gazimağusa.
 • Kaşot, N. & Fuller Özden, Ö. (2015). Tarak Parmaklı Kertenkele (Acanthodactylus schreiberi) ve KKTC Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Önemli Kıyısal Habitatları. XII. Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresi. 14-17 Eylül, Muğla.
 • Kaşot, N. (2015). Herpetolojik Geziler Sırasında Kara Yılan’ın (Dolicophis jugularis) Beslenme Biyolojisine Ait Elde Edilen Bulgular. XII. Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresi. 14-17 Eylül, Muğla.

 

Science Citation Indexce taranan dergide yayınlanan makaleleri

 Göçmen, B., Kaşot, N., Yıldız, M. Z., Sas, I., Akman, B., Yalçınkaya, D., Gücel, S. (2008). Results of the Herpetological Trips to Northern Cyprus. North-Western Journal of Zoology 4 (1) :1-11

 Uluslararası Dergilerde Yayınlanan Makaleleri

 • Kaşot, N. (2013). Kıbrıs’ta dağılış gösteren çizgili kaplumbağanın ekolojisi ve biyolojisi hakkında ön çalışma. Journal of Cyprus Studies. 17 (40): 35-58.

 Ulusal Dergilerde Yayınlanan Makaleleri

 • Özdemir Benli, E. & Kaşot, N. (2015). Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetleri 6., 7., 8. Sınıf Öğrencilerinin Benlik Saygı Düzeyleri ve Sürdürülebilir Çevreye Yönelik Tutumlarının Bazı Değişkenler Açısından Karşılaştırılması. Fen Bilimleri Öğretimi Dergisi, 3 (1): 16-39.

 Gazetede yayınlanan makaleleri

 • Kaşot, N., (2008). Kıbrıs Kaplumbağaları. Lefke Gazetesi 17: 10-10
 • Kaşot, N., (2008). Çevre Sorunlarımız. Lefke Gazetesi 19: 9-9
 • Kaşot, N. (2015). Cittaslow derken. Lefke Gazetesi

 Kitaplar

 • Kıbrıs Kaplumbağaları : Mauremys rivulata (Yayın aşamasında)
 • Kıbrıs’ın Kurbağa ve Sürüngenleri (Yayın aşamasında)
 • Kıbrıs’taki Çevre Sorunları (Yayın aşamasında)

Kitap Bölümleri

 • Kaşot, N. & Tufan, H. (2014). Deve Kitabı (Editör Emine Naskali); Kıbrıs’ta Deve. Kitabevi Yayınları.

 Raporlar

 • Gücel, S., Çiçek, B. A., Türkseven, N. ve Kaşot, N. (2011). Rixoh Investment Ltd’e ait Sıvı Yük Yükleme- Boşaltma Liman Projesi Çevresel Etki Değerlendirme Raporu.
© Copyright 2019 | Near East Technology