Seniha Arsal Kor

14 Şubat 1984’te Kıbrıs’ın Güzelyurt(Bostancı) ilçesinde doğdum. İlköğrenimimi Fikri Karayel İlkokulu’nda, ortaöğrenimimi Şht.Turgut Ortaokulu’unda ve lise öğrenimini 20 Temmuz Fen Lisesi’nde tamamladım.

İlkokul 4. sınıfta iken üye olduğum Güzelyurt Sanat Derneği’nde 7 yıl aktif olarak halkdansları, koro ve tiyatro kollarında birçok etkinliğe katıldım. Halkdansları ekipleriyle çeşitli yurtdışı gezilerine gitme ve yarışmalara katılma şansım oldu. Üniversite sınavına hazırlanmaya başladığım yıllarda tüm bu aktivitelere ara vermek zorunda kaldım.

2001 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünü kazanarak İzmir’de lisans eğitimime başladım. Üniversite yılları benim için en unutulmaz, en kıymetli yıllardır. . Bu yıllarda çok değerli dostlarım oldu ve çok güzel hatıralar biriktirdim.

Kimya bölümünde okuduğumuz için çok uzun saatler süren laboratuvar derslerimiz vardı. Çok yoğun ve zor deney zincirlerinden oluşan bu uygulama derslerimiz bana hep çok keyifli gelmiştir.

sa1

Üniversiteye başladığım ilk yıl laboratuvarda çekilmiş bir fotoğraf

Laboratuvarlarda geçirdiğimiz uzun saatler sonucunda, yaz stajlarımı da yine bir laboratuvar ortamında yapmaya karar verdim. 2003 yılında Dr. Burhan Nalbantoğlu  Hastanesi biyokimya laboratuvarlarında ve 2004 yılında  K.K.T.C. Devlet Laboratuvarı’nda yaz stajlarımı tamamladım. Staj yaparken öğrendiğim tüm teknikler ve kullandığım cihazlar sayesinde mesleğimde “analitik kimya” alanında uzmanlaşmak istediğime karar verdim. Lisansımın son yılında lisans bitirme tezi için “su” üzerine çok önemli çalışmalar yapan   Prof. Dr. Emür Henden  ile çalışma imkanım olmuştur. 2006 yılında “ Hidratize Demir Oksite Sorpsiyon ile İçme Sularından Arsenik Giderme Koşullarının Optimizasyonu” konulu tez çalışmam ile lisans eğitimimi tamamladım. 2006 yılında mesleki eğitimime katkı sağlamak amacıyla Türkiye Kimyagerler Derneği’nin düzenlemiş olduğu  TS EN ISO 22000; HACCP (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri), TS EN 18001; OHSAS( İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri), TS EN ISO ;9001:2000( Kalite Yönetim Sistemleri), TS EN ISO 14001:04; Çevre Yönetim Sistemleri ve Laboratuvar Güvenliği ile ilgili eğitim seminerlerine katılarak sertifika almaya hak kazandım. 2006 yılının eylül ayında Ege Üniversitesi Analitik Kimya A.B.D.’de yüksek lisans yapmaya başladım.  Yüksek lisans eğitimi sırasında Analitik Kimya ve Enstrümantal Analiz laboratuvarlarında öğrenci asistanlığı yaptım. Yüksek lisans eğitim sırasında birçok analitik ölçüm tekniği ile çalıştım. Bu tekniklerle ilgili tecrübemi artırmak amacıyla  İzmir Büyükşehir Belediyesi Su Analizleri  Laboratuvarları’nda stajyerlik yaptım. 2007 yılında  II.Uluslararası CMC Kongresi öncesinde bir grup araştırma görevlisi ile Lefke bölgesinde çeşitli araştırmalar yaparak “Lefke Yöresinde Zararlı Maden Atıklarının ve Asitli Suların Çevreye ve İnsan Sağlığına Etkileri” konulu bildiri ile kongreye katıldım.

sa2sa3

Lefke’deki göletten numune toplama sırasında çekilen ve elde edilen verilerin sunulduğu kongreden birer anı fotoğrafı

2008 yılında “Çeşitli Meyve ve Sebzelerin Selenyum İçeriğinin Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi ile Tayini” konulu çalışmam ile yüksek lisans eğitimimi tamamladım. 2008 eylül ayında “Kansere Karşı Koruyucu Özellik Gösterdiği Düşünülen Bazı Bitkilerde Selenyum Düzeylerinin GFAAS ile Tayini” konulu bildiri ile 22. Ulusal Kimya kongresine katıldım.

2007-2008 eğitim yılında İzmir’de özel bir dershanede kısa bir süre etüd öğretmenliği yaptım. 2008 yılında Kıbrıs’a dönerek aynı yıl, hem   Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik/Farmasötik Kimya A.B.D.’de doktora eğitimine hemde Yakın Doğu Koleji’nde Kimya öğretmenliğine  başladım. Doktora eğitimimin ilk yıllarında elektrokimya alanında  bazı çalışmalar yaptım. Yapmış olduğum bu çalışmalar 2009 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, 10. ISOPS Kongre’sinde ve 2011 yılında Ege Üniversitesi Kimya Bölümü, 9. Uluslararası Elektrokimya Kongre’sinde poster olarak sunuldu. Doktora eğitimi devam ederken eczacılık fakültesi  adına alınan bir TÜBİTAK projesinde aktif olarak görev aldım.  “KKTC’de Yetişen Lathyrus ochrus (L.) DC. Türünün Bazı Aktivite Özelliklerinin, Uçucu Yağ İçeriğinin Tayin Edilmesi” konulu doktora tezimi büyük bir kısmını tamamlamış bulunmaktayım. Aynı zamanda 2015 yılı içerisinde Journal of Oleo Science dergisinde “DPPH Scavenging, PRAP Activities and Essential Oil Composition of Edible Lathyrus ochrus  L. (Cyprus Vetch, Luvana) from Cyprus” konulu makalem yayınlanmıştır.

2008 yılında göreve başladığım Yakın Doğu Koleji’nde, ÖSS biriminde 9. , 10. , 11.  ve 12. sınıfların kimya derslerini yürütmekteyim. Uzun yıllar haftasonu yapılan üniversite hazırlık kurslarında görev aldım. Eğitimim “analitik kimya” üzerine yoğunlaşmış olmasına rağmen, lise müfredatında geniş bir yer tutan “organik kimya” derslerini öğrencilere aktarmaktan çok mutlu oluyorum.

sa42011 yılında okulumuzun Mağusa Salamis Harebeleri’ne düzenlemiş olduğu geziden bir görüntü

sa5

2015 yılında 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde okulumuzda ÖSS bölümü müdür muavini Vedat Tekiner ve öğretmen arkadaşlarımızla çektirmiş olduğumuz bir anı fotoğrafı

2010 yılından beridir evliyim ve 1 yaşında, Demir adında bir oğlum var.

Sevgili öğrenciler,

Günümüz şartları gereği ve ülkemizin de eğitim adası olması nedeniyle etrafımızdaki birçok kişi iyi eğitimler almaktadır. Ülke nüfusumuzun çoğu üniversite mezunudur. Ancak etrafımızda eskiye oranda daha bilgisiz, çevresine karşı daha duyarsız kişilerin sayısı artmaktadır. Üretmekten çok tüketmeyi tercih eden bireylerin daha baskın olduğu bir toplum yapısı oluşmaya başlamıştır. Bu durum bize eğitimin  sadece kurumlardan alınmadığını ve en önemli şeyin kişisel gelişim olduğunu göstermektedir.

Öğrencilerime derslerimde de hep söylediğim gibi, öncelikle kendilerini iyi yetiştirmeleri gerekmektedir. İyi yetişmiş kişiler, eğitimli bireyler güçlü toplumların en önemli parçalarıdır. Ne istediğini bilen, hedefler koyan ve bu hedefleri doğrultusunda çok çalışan kişiler olmanız bizim en büyük isteğimizdir. Başkaları tarafından yönetilmeyen, toplumda önder kişileri yetiştirmek de bizim en büyük mutluluğumuz ve gururumuzdur.

Bu amaçla bizler öğretmenleriniz olarak her türlü destek ve yardımı sizlere sunmaya hazırız.

© Copyright 2019 | Near East Technology