Yakın Doğu Koleji Öğrencileri Avrupa Parlamentosunda Ülkemizi Temsil Etti…

Date Added: 24 Şubat 2020, 16:36
Last Updated Date:26 Şubat 2020, 09:04


Yakın Doğu Koleji 11M Fen A-Level sınıfı öğrencilerinden Ayten Çamur ve Selin Karasalih ile 11D Edebiyat A-Level sınıfı öğrencisi Arda Öksüz, tüm AB ülkelerinden 16-18 yaşları arasındaki öğrencilere, Strazburg’da Avrupa Parlamentosu üyesi olarak bir gün geçirme şansı veren Euroscola Programına katılarak okullarını ve ülkelerini temsil etti.

Bir Avrupa Birliği organizasyonu olan ve AB Parlamentosu yapısı ile işleyişi hakkında bilgi veren Euroscola Programına girdikleri EuroQuiz ve mülakat neticesinde katılmaya hak kazanan Yakın Doğu Koleji Öğrencileri Avrupa Parlamentosunda 1 gün geçirdi.

28 ülkeden öğrencinin parlamentoda kendi ülkelerini ve programa nasıl katıldıkları konusunda bir açılış konuşması yaptığı Euroscola Programı kapsamında, Kıbrıslı Türkler adına Yakın Doğu Koleji öğrencisi Selin Karasalih bir konuşma yaptı.

Avrupa Bilinci Hakkında Konuştu…
Avrupa’nın başkalarına saygılı olmak, çeşitliliğe karşı hoşgörülü olmak ve çevre bilincine sahip olmak demek olduğunu da ifade eden Karasalih, yaptıkları yolculuğun, güvenlerini geliştirmelerine ve aktif vatandaşlar olarak daha duyarlı, bilinçli bireyler olmalarına yardımcı olduğunu dile getirdi.

Euroscola programının ekip çalışmasını, sempati ve karşılıklı anlayışı desteklediğine dikkat çeken Selin Karsalih, “Bu program Kıbrıs'ta iki toplumun birbirini anlamasına ve barış içinde yaşamasına katkıda bulunacaktır. Kıbrıs ve tüm dünya için huzurlu bir gelecek diliyorum. Avrupa vatandaşlarının gelecek nesli olarak bizler harekete geçmeyi, dünyayı barış, demokrasi ve özgürlüğün hakim olacağı daha iyi bir yere dönüştürmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Güvenlik ve İnsan Hakları Konusunda Rapor Hazırladı…
Avrupa Parlamentosunda açılış konuşması gerçekleştiren öğrenciler daha sonra çevre, gençlik, bilim, insan hakları gibi konularda başarılı bir aytışmada performansı sergilediler. Selin Karasalih’te “Güvenlik ve İnsan Hakları” konusunda iki toplumlu bir rapor hazırlayarak tartışmaya sundu.

3 Öğrenci Daha Avrupa Parlamentosuna Gidecek…
Euroscala programı kapsamında Kıbrıslı Türkleri temsilen Yakın Doğu Kolejinden üç öğrenci daha Şubat, Mart ve Nisan aylarında Avrupa Parlamentosu’na katılacak.

Asım İdris: “Öğrencilerimiz Uluslararası Platformda Sesimizi Duyuruyor…”
Euroscola Programına kabul edilerek Avrupa Parlamentosunda bir gün geçiren öğrencileri tebrik eden Yakın Doğu Koleji Müdürü Asım İdris, AB Parlamentosunun yapısı ve işleyişi hakkında bilgi veren Euro Scola gezi programının öğrencilere Avrupa’dan diğer öğrencilerle arkadaşlık kurmalarını sağladığını söyledi.

Öğrencilerin aynı zamanda yabancı dil becerilerini de geliştirmelerine yardımcı olan program ile öğrencilerin okullarını ve ülkelerini de diğer katılımcılara tanıtma olanağına sahip olduğunu belirtti. İdris, “Avrupa Parlamentosunda bir gün geçiren öğrencilerimizi tebrik eder, Şubat, Mart ve Nisan aylarında programa katılacak olan diğer Yakın Doğu Koleji öğrencilerine de başarılı ve keyifli bir program dilerim” dedi.